10/960

10/960

10/960 to zestaw naczyń ceramicznych, tak zwanych siwaków, w którego skład wchodzą: duże oraz małe naczynie do zapiekania, kubek, talerz i miska. Naczynia wykonane są na kole garncarskim, a następnie wypalone w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Dzięki temu mają charakterystyczną ciemnoszarą barwę i są jednocześnie odporne na wysoką temperaturę. Delikatnie porowate, chłoną wilgoć, ale także ją utrzymują, co sprawia, że doskonale nadają się do przygotowywania potraw w piekarniku oraz przechowywania żywności. Poddane laboratoryjnym badaniom chemicznym nie wykazały obecności szkodliwych substancji, są więc bezpieczne i bez obaw można używać ich w kuchni.

10/960 jest efektem projektu, którego założeniem było ożywienie tradycji garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Uczestniczyli w nim związani z garncarstwem mieszkańcy Medyni oraz projektantka Olga Milczyńska i studentki poznańskiej School of Form. Medynia Głogowska to ośrodek wiejskiego garncarstwa istniejący od XIX wieku, który w czasach Cepelii był jednym z prężniej działających w Polsce. Jednak obecnie w okolicy pracuje zaledwie trzech garncarzy, wykonujących głównie przedmioty o charakterze pamiątkarskim. Uczestnicy projektu postanowili zredefiniować tradycyjne formy i wykorzystując znaną dawnym garncarzom wiejskim technikę siwienia stworzyli współczesne, funkcjonale naczynia.

Przedsięwzięcie wpisuje się w nurt projektowania zrównoważonego i jest osadzone w lokalnym krajobrazie. Praca miejscowych rzemieślników, glina pozyskiwana z okolicznych złóż oraz zaangażowanie młodzieży i koła gospodyń wiejskich to społecznie ważne aspekty projektu, który stworzył platformę współpracy młodych projektantek i spadkobierców lokalnej tradycji garncarskiej.

Projekt: Olga Milczyńska, Magda Mojsiejuk, Irina Grishina, Tosia Kiliś
Rok: 2015
Zdjęcia: Irina Grishina
Na zdjęciach: Anna Królikiewicz, artystka

duży garnek:

Φ 24 cm
w z pokrywką 17 cm,
v 2850 ml

mały garnek:

Φ 21cm
w z pokrywką 14 cm
v 1750 ml

miska:

Φ 16 cm
w 8 cm
v 600 ml

kubek:

Φ 8,5 cm
w 10 cm
v 300 ml

talerz:

Φ 24,5 cm

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!